Deprecated: Function create_function() is deprecated in /home/sspers/domains/sspersia.com/public_html/language/fa-IR/fa-IR.localise.php on line 1
نور پردازی نمای ساختمان

Deprecated: Function create_function() is deprecated in /home/sspers/domains/sspersia.com/public_html/plugins/content/vote/vote.php on line 1

نورپردازی نمای ساختمان

شرکت سان صنعت پرشیا طراح و مجری نورپردازی نمای ساختمان

امروزه با توجه به تمام نو آوری هایی که در زمینه معماری به وجود آمده است، شاهد ساخت ساختمان ها و بناهای مختلفی هستیم که با طرح ها و نقش های متفاوت توجه بیننده را به سمت خود جلب می کنند.

علاوه بر نقشه و مصالح استفاده شده برای ساخت یک بنا موارد تکمیلی دیگری نیز وجود دارند که می توانند زیبایی و چشم نوازی یک ساختمان را دو چندان کند.


یکی از مواردی که باعث می گردد تا جزییات و ریزه کاری ها برای فرد بیننده مشخص تر باشد، نور پردازی نمای ساختمان است که به بخش های مختلف یک بنا بعد می بخشد. برخی از سنگ های تزیینی که برای زیباسازی نمای بیرونی ساختمان ها مورد استفاده قرار می گیرند، با اندکی نورپردازی و ایجاد سایه در قسمت هایی مشخص، جلوه ی بهتری پیدا خواهند کرد. این کار توسط نورهای مصنوعی ایجاد می شود و با توجه به فناوری های جدید که در صنعت نور پردازی نمای ساختمان به وجود آمده و مورد استفاده قرار می گیرد، شاهد استقبال روز افزون مردم نسبت به این موضوع هستیم. برخلاف گذشته، اطلاعات عموم در مورد این موضوع افزایش یافته است و یکی از پارامترهایی که افراد برای انتخاب و خریداری آپارتمان های مسکونی، اداری و تجاری مورد ارزیابی قرار می دهند، زیبایی ساختمان و نورپردازی آن به ویژه در شب می باشد.
با تاریک شدن هوا و فرا رسیدن شب انچه که به عنوان نور پردازی نمای ساختمان اجرا شده است، پدیدار می شود و اهمیت این موضوع تا حدی است که با توجه به نوع کاربری آن بنا باید بر اساس استانداردهایی که در این زمینه موجود می باشد، نور پردازی را اجرا نمود؛ برای مثال یک بنای با کاربری تجاری مثل یک مرکز خرید را در نظر بگیرید که با توجه به نقشه و مساحت آن استفاده از نور پردازی مناسب در جهات گوناگون می تواند باعث افزایش جذب مشتریان شود. معمولا چنین مراکزی دارای نوعی از نور پردازی هستند که بتواند با ایجاد هیجان و جلب توجه حتی از فواصل دور افراد را ترغیب به وارد شدن به مرکز خرید نماید؛ بنابراین عمده اهمیت نور پردازی نمای ساختمان در شب مشخص می شود و سعی دارد که با استفاده از بازی رنگ ها، چشم و ذهن بینندگان را به خود جلب نماید.
نور پردازی مکمل معماری است
نور پردازی از لحاظ زیبایی شناسی به ویژه در دنیای امروز بسیار مورد توجه قرار گرفته و یکی از ملزومات هر ساختمانی است که البته در کشور ما در مورد بناهایی با کاربری تجاری و اداری و مراکز تفریحی جدی تر به آن نگاه می شود. حتما ساختمان هایی را دیده اید که از لحاظ نور پردازی نمای ساختمان اصلا جذاب نیستند و هیچ گونه هارمونی بین رنگ های استفاده شده، زاویه ها و شدت نور وجود ندارد، در این صورت حس خوبی به بیننده دست نمی دهد و به جای اینکه اینکار چشم نوازی معماری را بیشتر نماید، تاثیر معکوس خواهد داشت. علت این است که با استفاده از متدهای صحیح و بر اساس استاندارد های مشخص از تکنیک های نور پردازی استفاده نشده است و همین موضوع باعث شده تا به جای افزایش کیفیت بصری ساختمان، از زیبایی آن در نظر شخص بیننده کاسته شود. با توجه به اینکه در شب به علت کاهش نور، مصالح و تزیینات بیرونی یک بنا آنطور که باید قابل مشاهده نمی باشند، نورپردازی نمای ساختمان موجب می شود تا زیبایی بصری یک بنا همانند روز و یا خیلی زیباتر از آنچه در روز به نظر می رسد، تامین گردد. این موضوع که چه بخش هایی از یک ساختمان به نور پردازی احتیاج دارد باید توسط اشخاص و شرکت های اجرا کننده مورد بررسی قرار گیرد، زیرا به هیچ وجه لازم نیست که کل نمای ساختمان روشن شود.